W jakim celu czipuje się zwierzęta?
W Polsce czipowanie zwierząt domowych nie jest obowiązkowe, jednak warto przemyśleć zastosowanie tego rozwiązania, gdyż niesie one szereg korzyści dla zwierząt i ich właścicieli. Najważniejszą z nich jest możliwość szybkiej identyfikacji zagubionego psa czy kota. Czip nie działa jak GPS, jednak odczyt danych na nim zawartych pozwala na szybką identyfikację właściciela zaginionego zwierzaka. Dlaczego jeszcze warto zaczipować swoje zwierzę?
Jakie informacje zawiera czip?
Bezdomność zwierząt jest problemem, o czym świadczą przepełnione schroniska. Wiele zwierząt trafia tam, gdy zagubią się swoim właścicielom. Identyfikacja ich zwykle jest trudna. Choć wiele osób umieszcza swoje dane na obroży zwierzaka, to zdarza się, że pies zrywa się z niej, a my zostajemy ze swoimi danymi w ręku. Pies zaś biega swobodnie, tracąc orientację w terenie. Czip pod skórą pomógłby w identyfikacji takiego zwierzęcia i odnalezieniu właściciela. Jakie dane zawiera czip? Wyłącznie numer, który jest rejestrowany i na tej podstawie można uzyskać kontakt do właściciela zwierzęcia.
Jak wygląda czipowanie?
Sam zabieg czipowania psa czy kota jest dla zwierzęcia niemal bezbolesny. Czip jest wielkości ziarnka ryżu. Całość przypomina szczepienie i nie powoduje dyskomfortu. Odbywa się w czasie wizyty u weterynarza, gdyż tylko lekarz w swoim gabinecie weterynaryjnym jest uprawniony do przeprowadzania tego typu zabiegów. Zwierzaka czipuje się raz w życiu.
Kiedy czip jest obowiązkowy?
Jak już wspomniano, w Polsce czipowanie zwierząt jeszcze nie jest obowiązkowe, jednak chcąc wyjechać z pupilem do któregoś z pozostałych krajów Unii Europejskiej, konieczne jest wydanie zwierzęciu paszportu. Warunkiem uzyskania tego dokumentu jest, między innymi, zaczipowanie zwierzęcia. To, że czipowanie nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że nie możemy sami zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu. Każdy pies czy kot może mieć wszczepiony czip, jeśli jego właściciel wyrazi taką chęć. A warto to zrobić, gdyż przynosi to wyłącznie korzyści i zwiększa bezpieczeństwo zwierzaka.
Czy czipowanie jest bezpieczne?
Wielu właścicieli zwierząt obawia się ich czipowania. Niepotrzebnie, gdyż sam czip jest dla organizmu zwierzęcia neutralny, wykonany z antyalergicznych, bezpiecznych materiałów. Sam zabieg również nie jest niedogodny. Pies czy kot, po wszczepieniu czipu nie czuje jego obecności, nie powoduje on bólu, uczucia pieczenia czy swędzenia. Czpiowanie jest zatem całkowicie bezpieczne i nie ma obaw, że mogłoby w jakikolwiek sposób szkodzić zwierzętom.
Zalety powszechnego czipowania zwierząt
W wielu krajach czipowanie zwierząt jest obowiązkowe. To korzystna sytuacja dla zwierząt i ich właścicieli. Nie tylko pomaga odszukać zagubionego pupila, ale także zmniejsza bezdomność zwierząt. Właściciel, który porzuca psa czy kota, nie jest już anonimowy. Czipowanie zmniejsza także zachowania patologiczne, a jeśli one nastąpią, umożliwia wykrycie ewentualnego sprawcy – zwykle właściciela. Przywiązane do drzew czy zranione zwierzęta, łatwo zidentyfikować i ustalić ich właściciela. To zmniejsza skalę tego typu zachowań. Być może wkrótce także w Polsce czipowanie stanie się obowiązkowe. Tymczasem warto o to zadbać we własnym zakresie.