Jak wyrobić paszport dla zwierzęcia?
Być może zastanawiasz się po co psu, kotu, czy innemu zwierzęciu domowemu jest paszport. Czy biurokracja nie przekroczyła już granicy absurdu? Być może, ale nie w tym przypadku. Paszport zwierzęcia jest gwarantem bezpieczeństwa i zbiorem standardów postępowania ze zwierzętami w poszczególnych krajach, które tego dokumentu wymagają. Chodzi przede wszystkim o szczepienia, które zapewniają bezpieczeństwo zwierzętom. Paszport jest konieczny jeśli chcesz przekroczyć granicę krajów Unii Europejskiej, ale także Lichtensteinu, Andory, Monako, San Marino, Islandii, Szwajcarii oraz Norwegii. Dzięki takim obostrzeniom, zwierzęta spoza Unii Europejskiej oraz krajów, które nie przestrzegają zasad postępowania ze zwierzętami, podobnym do ustalonych w Unii Europejskiej, nie mogą wjechać na teren krajów członkowskich. Ma to zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, które tu przebywają.
Jakie dane są potrzebne do wyrobienia paszportu?
Paszport zawiera informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzaka oraz przebiegu jego szczepień. Szczegółowe dane dotyczą:
- umiejscowienia tzw. czipu lub tatuażu identyfikacyjnego;
- imienia zwierzęcia, jego rasy, wieku, płci;
- danych właściciela;
- danych lekarza weterynarii, pod którego opieką jest zwierzę i który wystawia dokument;
- szczepienia przeciwko wściekliźnie;
- informacji dotyczących stanu zdrowia zwierzęcia oraz działań profilaktycznych w zakresie zdrowia.
Jak i gdzie wyrobić paszport zwierzęcia?
Do wystawienia paszportu zwierzęcia uprawiony jest lekarz weterynarii. Lista takich lekarzy jest zamieszczona na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, więc można łatwo znaleźć w okolicy lekarza, który jest uprawniony do wystawienia paszportu.
Wizyta opiera się na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia zwierzaka, kontroli właściwego oznakowania lub, jeśli nie jest ono oznakowane, wprowadzeniu czipu identyfikacyjnego. Sprawdzana jest również karta szczepień oraz uzupełniane są dane w dokumencie.
Paszport zwierzęcia – koszty
Sporządzenie i wydanie paszportu kosztuje 100 zł. Całą procedurę można załatwić w ciągu jednej wizyty, o ile zwierzę nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych czynności. W cenę wyrobienia paszportu nie jest wliczone czipowanie, czy poddanie zwierzaka szczepieniu. Dobrą informacją jest to, że paszport zwierzęcia wyrabia się raz i pozostaje on aktualny do końca jego życia.
Zanim udasz się w podróż ze swoim pupilem zapoznaj się z zasadami przewożenia zwierząt, które są odmienne dla różnych rodzajów komunikacji. To bardzo istotne, gdyż zapewnia bezpieczeństwo nie tylko Twojemu zwierzakowi, ale także innym osobom podróżującym razem z Wami.